Czech English French German Latvian Portuguese Russian Turkish Vietnamese

Kalendář událostí

◄◄
►►
červenec 2019
po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kdo je online?

6 přihlášených
47 návštěvníků

Partnerství s dlouhou tradicí

Francie6Už 22 let trvá spolupráce mezi SOŠ Český Brod – Liblice a francouzskou školou Lycée Agricole v Lons-le-Saunier. Toto třicetitisícové město je střediskem departementu Jura, který se nachází v regionu Franche-Comté ležícím u švýcarských hranic. Jde o turisticky atraktivní oblast Francie s množstvím kulturních a přírodních památek. Letos v listopadu se vzájemné poznávací zájezdy uskutečnily již po jedenácté!

Nejprve zavítali Francouzi do Liblic: 24 studentů a 3 učitelé se seznámili s příjemným prostředím liblické střední školy a se systémem vzdělávání u nás, poté vyrazili do Českého Brodu a okolí. Se zájmem si prohlédli město včetně českobrodského podzemí a navštívili vzácnou baziliku v Tismicích. V dalších dnech jim hostitelé zajistili návštěvu pivovaru v Nymburce a Národního památníku v Terezíně, dále prohlídku Kutné Hory a zlatým hřebem programu byla tradičně Praha. Většina francouzských studentů navštívila Českou republiku poprvé a při závěrečném loučení byli všichni okouzleni krásou naší země. Díky Městskému úřadu v Českém Brodě a Krajského úřadu Středočeského kraje si mohli domů odvézt dárečky a materiály, které jim budou tento zážitek stále připomínat.

Týden nato vyrazila výprava z liblické školy (32 studentů a 3 učitelé) na oplátku do Francie. Francouzští partneři rovněž připravili bohatý program s ochutnávkou toho nejzajímavějšího, co hornatá Jura nabízí, včetně první sněhové nadílky. Hostitelé nejprve liblické studenty provedli areálem školy, která se jako jedna z mála ve Francii specializuje na chov a drezúru koní. Při seznamování s tamním systémem vzdělávání naši studenti záviděli svým protějškům velké množství prázdnin (po 7 týdnech výuky následují 2 týdny volna), naopak se jim příliš nezamlouval přísný režim na internátu školy (chlapci a dívky byli ubytovaní v oddělených zónách a nesměli se vzájemně navštěvovat).

Z pestrého programu jistě stojí za zmínku návštěva Muzea sýra Veselá kráva, který se přímo v Lons-le-Saunier vyrábí, prohlídka Besanconu, hlavního města regionu, či výlet k působivým vodopádům uprostřed nedotčené přírody. Nezapomenutelná (zejména pro studenty s citlivějším čichem) byla exkurze v bývalé vojenské pevnosti Fort des Rousses, která pro své výjimečné klima slouží k zrání vynikajícího sýra Comté.

Letošní výměnný program proběhl úspěšně a dále posílil partnerství, které je na obou školách pěstováno se vzájemnou úctou a respektem.

Mgr. Marie Radiměřová

 

Foto zde

logo mesto ceskybrod logo stc kraj scio logo cermat logo

 

Přihlásit se   

Přihlášení

Střední odborná škola Český Brod - Liblice, Školní 145
Copyright © 2014